Blog categories

Producenci

Informacja

Promocje

Najczęściej kupowane

Nowe produkty

Bezpieczeństwo

Opublikowano : 2017-09-26 13:10:35
Kategoria: Blog

Bezpieczeństwo

Właściwie może się wydawać, że obsługa wózka jest bardzo prosta i intuitywna, jednak tak naprawdę jeszcze łatwiej można popełnić błąd, a również doprowadzić do szkody. Już przy samym otwieraniu i zamykaniu wózka można się poważnie skaleczyć albo nawet zepsuć wózek. Natomiast najczęstszym powodem wypadków z udziałem wózków dziecięcych są upadki. Tutaj przedstawimy typowe pomyłki, które zdarzają się przy obsłudze wózka, ale też wskazówki, jak tych pomyłek unikać, by bezpiecznie i pewnie przewozić dziecko w wózku.

Ostrożnie z otwieraniem i składaniem wózka

Właściwie wszystko działa na charakterystyczny klik. Niezależnie czy zamykamy drzwi do domu, czy pasy bezpieczeństwa w samochodzie, słyszymy charakterystyczne zatrzaśnięcie gwarantujące nam, że drzwi czy pasy są dobrze zamknięte. Warto przyswoić sobie ten zwyczaj, również w przypadku składania i rozkładania wózka dziecięcego. Zdarza się, że nie czekamy na ten klik, najczęściej w pośpiechu, zwłaszcza że w przypadku niektórych modeli potrzeba dużo wysiłku by mechanizm został w pełni zatrzaśnięty. Konsekwencje takiego nie w pełni złożonego wózka mogą być bardzo poważne, np. zatrzaśnięcie palca w zawiasie, a nawet wyrwania paznokcia. Jeszcze gorzej, jeśli niespodziewanie wózek złoży się z siedzącym dzieckiem w środku. Przypadki te nie są wcale takie rzadkie, jeśli wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach wielu europejskich producentów wózków wycofało swoje produkty z rynku, właśnie ze względu na częste zatrzaskiwanie palców w zawiasach, a nawet wyrwanie palca. Jeśli więc kupujemy nowy, czy używany wózek dziecięcy bez znaczenia, jaki model, upewniamy się, że zawiasy są powleczone materiałem albo są specjalnie zaślepione. Dzięki temu unikniemy takich przypadków, a palce dzieci będą bezpieczne.

Również przy składaniu i rozkładaniu wózka należy dziecko trzymać z dala od miejsc, gdzie istnieje ryzyko przytrzaśnięcia sobie palców. Absolutnie nie należy nigdy pozwolić wspinać się dziecku do wózka, który do końca nie jest rozłożony. Należy, więc poczekać, aż usłyszy się charakterystyczny klik oznaczający, że zawiasy się zatrzasnęły. W miarę użytkowania wózka warto także sprawdzać jego stopień zużycia, a zwłaszcza czy ostre kanty nie zostały odsłonięte albo czy materiał się postrzępił. By nic takiego się nie stało warto zawsze sprawdzić wskazówki jak pielęgnować wózek.

Zapinanie pasów – o tym nie wolno zapominać

Za każdym razem, kiedy wsadzamy dziecko do wózka należy również zapiąć dobrze pasy bezpieczeństwa. O pasach należy pamiętać niezależnie od wieku dziecka, a także zajmowanej pozycji, a więc tak samo w pozycji leżącej czy siedzącej. Niektóre wózki wyposażone są w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, te jednak nie są zbyt pewne i może dojść do tego, że dziecko się z nich wyswobodzi. Dlatego należy wybierać wózki z pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa, które dodatkowo również przytrzymują ramiona. Nie warto się przekonywać, jak szybko może dziecko wypaść z wózka, jeśli nie jest zapięte w pasach. Wyboje na drogach lub nieszczęśliwy upadek może sprawić, że dziecko wypadnie z wózka i zostanie ciężko ranne.

Używanie schodów i schodów ruchomych

Z wózkiem dziecięcym nie wolno wchodzić na ruchome schody. Jeśli potrzebujemy się dostać na górę korzystamy z windy albo z rampy. Jeśli nie ma innej możliwości to poprośmy o pomoc inną dorosłą osobę, by wózek pewnie trzymać z dwóch stron. Nie należy również ciągnąć wózka z dzieckiem w środku po schodach. Za każdym razem kiedy mamy potrzebę dostania się na wyższe piętro należy skorzystać z windy. Jeśli nie ma takiej możliwośc to najlepiej najpierw znieść albo zanieść dziecko w gondoli dopiero potem wrócić po stelaż wózka. W przypadku spacerówki rozwiązaniem może być trzymanie dziecka w jednej ręce, a w drugiej złożony wózek. Przenoszenie wózka po schodach może się skończyć bardzo tragicznie, dziecko może wypaść i sturlać się po schodach bądź wózek może się osunąć i stoczyć się z dzieckiem na dół. W jednym i drugim przypadku konsekwencje mogą być bardzo poważne. Pasy bezpieczeństwa są tak samo ważne, jak hamulce – używaj ich zawsze! Wystarczy niewielkie nachylenie terenu, by wózek samowolnie zjechał czy odjechał. Należy więc za każdym razem włączyć hamulce, kiedy nie trzymamy pewnie wózka, nawet jeśli odchodzimy tylko na moment. Także, jeśli podróżujemy komunikacją miejską bądź znajdujemy się koło pociągu czy autobusu zawsze należy unieruchomić wózek włączając hamulce.

Nie wieszajcie nic ciężkiego na rączce do prowadzenia wózka

Pomysł wieszania torby z zakupami na rączce nie jest zbyt dobry i zdecydowanie warto go unikać. Duże obciążenie na rączce może sprawić przechylenie się wózka i to wraz z dzieckiem. Na zakupy lepszy i bezpieczniejszy będzie montowany na dole specjalny kosz. Kwestię pojemności i ładowności wózka dobrze jest przemyśleć jeszcze przed zakupem wózka. Jeśli bowiem wiemy, że po spacerze będziemy chcieli zrobić zakupy albo że do wózka będziemy chcieli zapakować dużo rzeczy to warto wybierać taki model, który ma pojemny kosz i większą ładowność. Wykorzystywanie rączki do zawieszenia torby z zakupami może bowiem zachwiać równowagę wózka. Co innego, jeśli producent zezwoli na takie wieszanie torby, np. na pieluchy. Jeśli producent nie zezwala na takie rozwiązanie, a kosz jest za mały, by wszystko pomieścić dobrze jest używać zwyczajnie plecaka, który zawieszony na plecach jest wygodny w noszeniu i mieści zakupy czy przydatne podczas spaceru rzeczy.

Uwaga na gondole i koszyki do wózków dziecięcych!

Cechą charakterystyczną wózków wielofunkcyjnych jest wkład z gondolą dla niemowlaka albo wiklinową kołyską, w zależności od modelu. Gondola, zwłaszcza głęboka i obszerna jest bardzo wygodna dla maluszka ale zazwyczaj nie posiada pasów bezpieczeństwa. Dlatego zwracamy uwagę na zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, a także częste sprawdzanie, czy z dzieckiem nie dzieje się coś podejrzanego. Może się zdarzyć, że dziecko przekręci się i z dociśniętą buzią do ściany czy podłogi gondoli nie będzie mogło swobodnie oddychać. Dobrze, jeśli budka gondoli ma okienko w daszku, przez które matka ma cały czas kontakt z dzieckiem.

Światła odblaskowe

Wielu producentów, zwłaszcza wózków sportowych dba o to, by wózek spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa, także kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Dlatego budka albo rama wózka posiada reflektory odblaskowe, by np. zimą, kiedy rano mama będzie zawozić swoje dziecko do przedszkola była widoczna na nieoświetlonej drodze. Jeśli wózek takich reflektorów nie posiada, a wiemy, że konieczne będzie np. częste wracanie do domu poboczem drogi, czy że często będziemy korzystać z komunikacji miejskiej to warto takie światła odblaskowe albo naszyć na wózku albo kupić coś odblaskowego na rzepy, ewentualnie zakładać kurtkę odblaskową. Będąc słabo lub wcale widocznym z małym dzieckiem w wózku na ruchliwej ulicy możemy doprowadzić do poważnego wypadku.

Otwory na nóżki

Każda gondola jest szczelnie zamknięta z każdej strony, co sprawia, że dziecko nie może z niej wypaść, ani się wyślizgnąć, nawet jeśli ma opcję regulowanego oparcia i ustawiana jest pod lekkim kątem. W przypadku spacerówki sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Siedzisko zabezpieczone jest po bokach, z góry ograniczone jest budką, a od dołu, nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Jeśli więc rodzic korzysta z opcji leżącej, to musi pamiętać, by zabezpieczyć nóżki dziecka, tak by przez otwartą część nie mogło się wyślizgnąć podczas snu. Dobrą opcją jest tu regulowany podnóżek albo śpiworek na nóżki, który dopięty do wózka, szczelnie zabezpiecza dziecko przez wyślizgnięciem się. Korzystając z wózków z takim otworem, trzeba pamiętać, aby bezwzględnie zawsze zapinać dziecko w pasach. Wcale nie rzadkie są przypadki, że niezabezpieczone pasami i śpiworkiem dziecko wypadło z wózka. Może dojść do nawet śmiertelnego wypadku, jeśli nieprzypięte pasami dziecko ześlizgnie się z wózka i zablokuje się w pasach bądź powiesi na uchwycie, co może prowadzić do poważnych konsekwencji, nawet uduszenia dziecka. Dlatego, by każda matka mogła bezpiecznie korzystać z pozycji leżącej producenci wózków stosują różne zabezpieczenia, np. specjalne siatki czy podnóżki, które odpowiednio przymocowane mogą również skutecznie zamykać otwór przy nogach. Niezależnie jednak od zastosowanych przez producenta rozwiązań, za każdym razem, kiedy nasze dziecko śpi i siedzisko rozłożone jest do pozycji leżącej należy bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa.

Kontrolowanie stanu wózka

Nie ma nic gorszego, jak w środku całodniowej wycieczki zorientować się, że wózka nie da się złożyć, hamulce nie działają albo koła trzeba napompować. Dlatego regularnie należy sprawdzać stan wózka weryfikując stan kół, zawiasów, czy hamulców. Również dobrze jest po każdym użyciu sprawdzić folię przeciwdeszczową czy kosz na zakupy. Wózek warto też regularnie czyścić z błota i wszelkich odpadów. Jeśli coś wyda nam się podejrzane albo odkryjemy jakieś usterki, np. koło będzie za luźne to nie używajmy takiego wózka, tylko zawieźmy go do serwisu pamiętając, że ryzykując jazdę niesprawnym wózkiem, narażamy przede wszystkim zdrowie i życie naszego dziecka na poważne niebezpieczeństwo.

•••