Blog categories

Producenci

Informacja

Promocje

Najczęściej kupowane

Nowe produkty

Poradnik zakupów

Opublikowano : 2017-10-12 08:33:32
Kategoria: Blog

Jak kupować, by nie zwariować?

Nie jest tak łatwo znaleźć dla siebie właściwy wózek dziecięcy. I to nie tylko dlatego, że wybór na rynku jest przeogromny, ale przede wszystkim ze względu na bogatą funkcjonalność wózków i poszczególne cechy charakterystyczne dla każdego producenta. W efekcie zastanawiamy się godzinami, co wybrać:

  • skrętne czy blokowane koła,

  • pompowane czy żelowe,

  • centralny hamulec czy pojedyncze hamulce postojowe,

  • wygląd klasyczny czy nowoczesny,

  • większy kosz na zakupy czy torba na zakupy,

  • opcja z fotelikiem samochodowym czy bez,

  • wózek wielofunkcyjny, czy na początek jedynie z gondolą, a potem zakup spacerówki?

To tylko z pewnością niewiele z dylematów, które męczą przyszłych rodziców przed zakupem wózka. Najgorsze jednak przed nami, bo najważniejsze pytanie brzmi – jakie oczekiwania musi wózek spełnić i jakim wyzwaniom sprostać? Stawiając sobie te wszystkie pytania warto zdać sobie sprawę z tego, by wózek dziecięcy idealnie wpasował się w codzienne potrzeby i obowiązki rodziców. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Jeśli przykładowo mieszkamy na uboczu albo na podmiejskich obszarach to skrętne koła bez możliwości blokowania do jazdy na wprost nie będą dobrym wyborem. Na nierównej powierzchni koła stają w poprzek i uniemożliwiają pchanie wózka. Ostatecznie warto przed zakupem wykonać kilka testów dzięki którym nie będziemy rozczarowani wyborem konkretnego wózka. Na co zwrócić uwagę?

Mechanizm składania wózka

Mechanizm składania i rozkładania wózka powinien być obsługiwany za pomocą jednej ręki. Trzeba sobie bowiem zdać sprawę, że z pewnością nie raz się zdarzy, że trzymając dziecko na ręku konieczne będzie złożenie czy rozłożenie wózka. Do tego musi być też możliwość, by jedną ręką móc wózek obsługiwać. Dlatego opcję składania wózka warto przetestować przed zakupem w sklepie albo sprawdzić opis wózka, co w tym względzie zapewnia nam producent.

Hamulce

Każdy wózek musi posiadać hamulce, by chronić wózek przed zjechaniem np. z górki. Wiele wózków sportowych posiada dodatkowo jeszcze hamulec ręczny, by zmniejszać prędkość, np. przy zbieganiu z górki. Dobre hamulce są niezbędne, by zapewnić dziecku właściwe bezpieczeństwo. Bardzo dużo modeli wózków mają hamulce postojowe, które funkcjonują przez proste naciśnięcia nogą na pedał. Do tego zębatki zaciskają się na tylnych kołach doprowadzając do ich pełnej i natychmiastowej blokady. Jeszcze lepszą opcją jest funkcja zintegrowanych hamulców, które za pomocą jednego pedału albo za pomocą specjalnej dźwigni blokują obydwa tylne koła. Są jednak takie modele, w których każde koło jest blokowane za pomocą osobnego pedału. W nowszych modelach obydwa koła tylne można blokować za pomocą łatwo obsługiwanej ręką dźwigni. Na co zwracać uwagę przy kupnie wózka? - czy wygodnie i łatwo obsługuje się hamulce i czy wózek faktycznie pewnie i szybko się zatrzymuje po uruchomieniu blokady. - jeśli mieszkacie w górskiej miejscowości, to lepszy będzie model z dodatkowym hamulcem ręcznym, dzięki któremu można kontrolować szybkość wózka, podczas schodzenia z góry.

Koła

Właściwie standardowe koła z gumy czy twardego plastiku na codzienne potrzeby są w zupełności wystarczające. Jednakże wielu rodziców zwraca uwagę na design wózka, zwłaszcza takiego wytrzymałego sportowego czy terenowego, który posiada pompowane duże koła. Jeśli i na nas efekt dużych i pompowanych kół robi wrażenie, to trzeba pamiętać, że takie koła trzeba konserwować i regularnie sprawdzać. Ciśnienie w kołach musi być na bieżąco weryfikowane. Nie ma nic gorszego niż pęknięta opona podczas całodniowej wycieczki czy spaceru w parku. Wózek dziecięcy może być trzy albo czterokołowy. Na przodzie może mieć bowiem jedno albo dwa koła. Z dwoma kołami na przodzie łatwiej jest prowadzić wózek. Obrotowe koła z kolei ułatwiają dobre prowadzenie wózka na gładkich czy śliskich nawierzchniach, np. w supermarkecie. Na nierównych powierzchniach lepsze będą blokowane koła. Jeśli interesujemy się wózkiem sportowym, idealnym do joggingu to warto zwrócić uwagę, że najbezpieczniejszą opcją jest właśnie ta z blokowanym przednim kołem. Zaletą dużych kół jest łatwiejsze manewrowanie wózkiem, zwłaszcza przy podjazdach na krawężniki albo na nierównej czy wręcz pagórkowatej nawierzchni. Łatwiej jest prowadzić wózek, jeśli koła nie są skrętne. W innym przypadku wykonywanie manewrów wózkiem będzie bardzo trudne. Skrętne koła z opcją blokowania do jazdy na wprost są więc najlepszym wyborem, gdyż wtedy możemy sami dopasować funkcje kół do pokonywanej nawierzchni. Dodatkowo ważne jest ustawienie kół. Źle ustawione i luźne koła mogą stanowić poważny problem. Warto więc sprawdzić, czy stelaż wózka jest stabilny, zanim dziecko usiądzie w wózku. Wszystkie koła powinny dotykać powierzchni ziemi. Przy zakupie warto zastanowić się, czy konieczna będzie opcja z możliwością zdejmowania i wymieniania kół, ponieważ nie wszystkie modele oferują taką opcję.

Pasy bezpieczeństwa

Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa to najlepsza opcja dla małego dziecka. Dzięki pasom na ramionach, w biodrach i między nóżkami, dziecko jest zabezpieczone przed wyślizgnięciem się, czy wypadnięciem z wózka. Takie pasy są zdecydowanie pewniejsze niż trójpunktowe pasy bezpieczeństwa, które tylko chronią dolną część ciała i zapięte są w okolicach bioder oraz między nogami. Warto wybierać takie klamry do zapinania pasów, które łatwo obsłużymy, ale nasze dzieci już nie dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dzieci nie wyswobodzą się z pasów podczas jazdy. Jeśli dziecko jest też obecne podczas zakupu wózka, to można zrobić od razu generalną próbę. W taki sposób możecie się przekonać, czy pasy są stabilne i wytrzymałe. Poza tym można się przekonać, że pasy są dobrze dopasowane do dziecka i będą odpowiednie nawet jeśli dziecko podrośnie. Należy, więc zwrócić uwagę, żeby pasy nie były również za krótkie.

Barierka

Najczęściej barierka montowana jest w spacerówkach i wózkach sportowych. Na barierce dzieci mogą oprzeć ręce i też trzymać się podczas jazdy. Czasem można spotkać modele, gdzie na barierce zamontowany jest mały stoliczek, na którym dziecko położy coś do zjedzenia albo zabawkę. Warto zwrócić uwagę, czy barierkę można zdemontować, albo przynajmniej odchylić bądź z jednej strony otworzyć. Inaczej bardzo trudno będzie dziecko włożyć do wózka czy też z niego wyciągnąć. Możliwość rozmontowania poszczególnych części, w tym barierki ułatwi też utrzymanie higieny w wózku i sprzątanie go. Jeśli do tacki dołączone są jakieś zabawki to warto się upewnić, że wszystko jest dobrze przymocowane, a także ma odpowiednią wielkość.

Podnóżek

Dzięki podnóżkowi dziecko może wygodniej siedzieć bez ryzyka, że podczas jazdy nogi zwisają albo dyndają w powietrzu. Niestety nie w każdym wózku podnóżki są mocowane tak, by spełniały swoją funkcję dla młodszych dzieci dlatego z wygodnej jazdy korzystają przeważnie jedynie te starsze. Nowoczesne wózki umożliwiają regulację podnóżka na wysokość.

Rączka

Dla wygodniejszego trzymania i lepszego efektu wizualnego rączka najczęściej jest obszyta miękką i przyjemną w dotyku grubą skórą. Długość jak i wysokość uchwytu można najczęściej swobodnie regulować, a nawet w niektórych modelach ustawiać pod kątem. Dzięki temu łatwo jest dopasować wysokość rączki do prowadzącej wózek osoby. W niektórych modelach za pomocą rączki można zmienić kierunek jazdy bez wyciągania gondoli czy siedziska. Ułatwi to obrotowa i przekładana rączka. Jeśli np. dziecku mocno świeci słońce w oczy to za jednym ruchem ręki można zmienić kierunek jazdy.

Uchwyty na kubki i akcesoria dla rodziców

Coraz więcej modeli wózków dziecięcych posiada dwa uchwyty na pojemnik czy kubek z piciem – jeden dla dziecka, jeden dla rodzica. Ciężko się spaceruje np. z kubkiem gorącej kawy czy herbaty w dłoni, dlatego uchwyt stwarza możliwość do odstawienia kubka podczas drogi. To bardzo dobre rozwiązanie, bo przecież na spacer zimą można zabrać termo kubek z gorącą kawą w środku. Trzeba jednak pamiętać, by gorące napoje trzymać jak najdalej od dzieci i uważać, by np. podczas wjeżdżania na krawężnik czy gwałtownego skrętu gorący napój nie poparzył dziecka. Uchwyt nie powinien być więc zamontowany zbyt blisko siedziska, a kubek musi być szczelnie zamknięty. To jednak nie koniec. Nowoczesny wózek posiada specjalne schowki czy uchwyty na telefon, klucze czy inne małe przedmioty, które podczas jazdy dobrze jest mieć pod ręką. Na telefon, czy inne urządzenia elektroniczne można też dokupić specjalny uchwyt, mocowany np. do rączki wózka. Nie oznacza to jednak, że jeśli podoba nam się model bez takich dodatków, to nie powinniśmy go kupić, bo ważne jest dla nas mieć np. telefon na widoku. Takie dodatki można bez problemu dokupić albo wyposażyć się w małą torebkę, którą zawiesimy na rączce wózka. Trzeba jednak uważnie przeczytać instrukcję obsługi i sprawdzić, czy producent dopuszcza taką możliwość oraz jakie maksymalne obciążenie może mieć torba wieszana na rączce. W przeciwnym razie wózek może się też przewrócić razem z dzieckiem.

Ładowność wózka

Wbrew pozorom kwestii ładowności wózka nie powinniśmy bagatelizować, zwłaszcza jeśli do wózka będziemy wkładać dużo rzeczy. Osoby, które przemieszczają się autobusem bądź lubią całodzienne wycieczki z małym dzieckiem z pewnością będą potrzebowały o wiele więcej miejsca w wózku. Nie zawsze będzie też możliwość zawieszenia ciężkiej torby na uchwycie rączki. Producenci dopuszczają często tylko przewieszenie torby na pieluchy z obciążeniem do paru kilogramów. Czasem jednak w instrukcji obsługi znajdziemy informację o dopuszczanej masie, zawieszanej na rączce, niektóre modele są bowiem przystosowane do wożenia na rączce torby na pieluchy, na którą na rączce znajdują się specjalne haki. Zdecydowanie pomocny będzie też przestronny i łatwo dostępny, mocowany pod spodem wózka kosz na zakupy. Kosze mogą różnić się pod względem wielkości czy formy zapinania, jednakże ważne jest, by kosz był przynajmniej tak duży, by zmieścić w nim torbę na pieluchy, (jeśli producent zakazuje jej przewieszania na rączce). Podczas zakupu warto też przetestować, czy dostęp do kosza jest zawsze tak samo łatwy, zwłaszcza gdy siedzisko jest rozłożone do pozycji leżącej albo jeśli siedzisko jest zamontowane w wózkach wielofunkcyjnych (tzw. travelsystem). Dobrze jest sprawdzić też głębokość kosza, dociskając ręką dno kosza do podłogi. Ważne jest, by kosz nie ciągnął się po ziemi, zwłaszcza jeśli jest w pełni załadowany, co nie tylko będzie utrudniać prowadzenie wózka, ale doprowadzi do szybkiego przecierania się tkaniny. Niektóre modele posiadają specjalne worki z usztywnioną, elastyczną krawędzią, które również można wykorzystać do pakowania różnych rzeczy czy zakupów. Te można wykorzystywać na dwa sposoby albo zawieszać na rączce, albo stosować, jako zamiennik kosza. Za każdym razem trzeba jednak ściśle postępować z zaleceniami producenta. W innym przypadku może dojść do przeładowania wózka i utracenia równowagi podczas jazdy z dzieckiem.

Budka

Budka jest integralną częścią każdego wózka dziecięcego i jest bardzo ważna dla ochrony dziecka podczas jazdy w różnych warunkach atmosferycznych. Budka chroni dziecko przed ostrym światłem promieni słonecznych albo kiepską pogodą (deszcz, silny wiatr). Budki mogą być bardzo różne, od prostej, powleczonej materiałem konstrukcji metalowej po chroniące niemal całą przednią część wózka, głęboko rozkładaną osłonkę. Rozkładane budki (180 stopni) chronią dziecko przed promieniami słonecznymi i wiatrem z wszystkich kierunków. Budki mogą też mieć wbudowane okienko albo schowaną, przezroczystą, wykonaną z tworzywa sztucznego część, dzięki której mama podczas jazdy ma cały czas kontakt wzrokowy z dzieckiem. Jeśli dziecko jedzie przodem do kierunku jazdy, to takie okienko czy otwór jest naprawdę przydatny i często przez mamy używany. Dobrze jest więc sprawdzić, czy budka interesującego nas wózka również taki prześwit posiada. Na wyposażeniu wózka najczęściej znajduje się również osłona przeciwwiatrowa, czy przeciwdeszczowa. Jeśli jej nie ma bez problemu możemy dokupić uniwersalną albo idealnie pasującą do konkretnego modelu wózka. Przydatny jest też parasol na słońce, rzadziej dodawany do wózka, ale możliwy do kupienia. To dobra opcja, bo parasolkę można przyczepić do rączki, zapewniając dziecku przyjemny cień podczas jazdy.

Śpiwory

Ochronka na nóżki czy dopinany do wózka śpiworek to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza w chłodniejsze dni. W przypadku niemowląt śpiworek może spełniać też opcję ochronną albo zabezpieczającą. W sytuacji, gdy siedzisko jest rozłożone do pozycji leżącej, śpiworek będzie zamykał szczelnie otwór w okolicach nóżek dziecka. Warto zakupić model wózka, gdzie producent oferuje już śpiworek w pakiecie, zwłaszcza jeśli obszar, który zamieszkujemy, charakteryzuje się chłodniejszym klimatem. Jeśli śpiwór nie stanowi wyposażenia wózka, to warto go dokupić. Wydatek nie jest duży, rzędu 100 złotych, a dzięki zapinaniu na zamek, spełnia lepszą funkcję niż zsuwający się koc. Przy dokupieniu śpiworka warto jedynie zwrócić uwagę, czy jest on dobrze dopasowany i nie przeszkadza w swobodnym zapinaniu i odpinaniu pasów bezpieczeństwa.

Amortyzatory

Wózki dziecięce niezależnie od ceny, modelu (także spacerówki) posiadają różnego rodzaju amortyzatory albo zawieszenie mocowane zazwyczaj przy kołach. To bardzo przydatna opcja zwiększająca komfort jazdy dziecka. Jednakże na bezpieczną i łagodniejszą jazdę wózkiem wpływ będą mieć także pompowane koła. Bez dwóch zdań miękkie zawieszenie zapewnia dziecku przyjemną i łagodną jazdę, jednakże należy pamiętać o negatywnej stronie takiego zawieszenia, czyli o trudniejszym sterowaniu wózkiem. Dobrze, jeśli część amortyzatorów można blokować. W sklepie z wózkami dobrze jest też wypróbować, jak wózek się prowadzi i jak wbudowane amortyzatory czy twardość zawieszenia wpływa na jego zachowanie na drodze. Wózki zdecydowanie warto wybierać z lepszym zawieszeniem i dobrą amortyzacją, jeśli teren, na którym się poruszamy, jest pagórkowaty, a nawierzchnie nierówne czy kamieniste (nowo wybudowane osiedle, brak chodników czy brukowane uliczki).

Obicie, tapicerka

Szeroki wybór materiałów obiciowych pozwala dobrać zewnętrzny design wózka do własnego stylu czy upodobań. Jednakże, jeśli wygląd zewnętrzny wózka ma dla nas duże znaczenie to warto dobierać takie tkaniny, które też można łatwo i szybko czyścić z resztek jedzenia czy niekorzystnej aury (np. z błota). Idealnie jest jeśli pokrycie siedziska i całe obicie wózka można ściągać i prać w pralce bez ryzyka, że materiał się skurczy, rozciągnie czy wyblaknie. Koniecznie więc przy zakupie warto sprawdzić, czy obicie można ściągnąć i w jakich warunkach można je czyścić.

Wózek również do uprawiania joggingu

Z pewnością po okresie ciąży i po urodzeniu dziecka wiele mam chce jak najszybciej wrócić do aktywnej formy uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Taki sport można z powodzeniem uprawiać również z dzieckiem, wychodząc z nim na spacer trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wózek sportowy, tak zwany do biegania najczęściej nie posiada opcji montowania fotelika samochodowego, a tym samym nie są przeznaczone dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Nawet jeśli trafimy na model wyposażony w adapter, to trzeba mieć na uwadze zdrowie dziecka, gdyż kręgi szyjne w pierwszym roku życiu dziecka nie są jeszcze na tyle mocne i stabilne. Dlatego, nawet jeśli producent wózków zapewnia, że biegać możesz nawet z dzieckiem, w pierwszych miesiącach jego życia, to o poradę w tej kwestii zapytaj lekarza pediatrę. I tu nie chodzi tylko o szarpnięcia, które mogą być dla dziecka bardzo niebezpieczne, ale również o upadek biegającego rodzica i jadącego w wózku dziecka. Wybierając wózek terenowy warto pamiętać, że nie jest to wózek przeznaczony do uprawiania joggingu, chyba że producent gwarantuje co innego. Być może więc jogging z dzieckiem dopiero od pierwszego roku życia? Wcześniej może wsparcie opiekunki czy męża? Jeśli jednak nie ma kto na dziecko zwrócić uwagi, a my koniecznie chcemy pobiegać, to absolutnie nie róbmy tego z wózkiem terenowym albo klasycznym. Natomiast biegając ze starszym dzieckiem, upewniajmy się zawsze, że jest on dobrze i pewnie zapięty pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Nie warto też opierać się tylko na opinii sprzedawcy, który może nam polecić całkiem normalny wózek, jako właśnie wózek przystosowany do biegania. Jeśli już chcemy uprawiać sport, to ważne jest, by dobrać odpowiedni produkt tak, by zapewnić dziecku właściwe warunki i bezpieczeństwo. Sprawdzajmy więc instrukcję obsługi, gdzie musi być napisane, że wózek jest tylko albo również przeznaczony do joggingu.

Na popołudniową drzemkę, a również na noc?

Idealna, zaopatrzona w miękki i wygodny materac gondola w kształcie kosza, czy kołyski jest oczywiście idealna również do popołudniowej drzemki podczas spaceru, ale nie zastąpi dziecku domowego łóżeczka na całą noc. Jeśli więc planujemy zamiast łóżeczka wykorzystywać gondolę z wózka, to należy wcześniej sprawdzić, co na ten temat pisze producent wózka. Trzeba pamiętać, że do takiej kombinacji konieczny jest osobny materac, który albo może być dołączony do kompletu albo trzeba go osobno zakupić. Niektórzy producenci oferują też osobny stojak do kołyski w połączeniu, z którym można zbudował łóżeczko dla dziecka. Jednak my nie testowaliśmy jeszcze tej opcji. Co jeszcze budzi wątpliwości i jest powodem do troski to brak pasów w koszu. Pasy w łóżeczku potrzebne nie są, ale w pchanym przez rodzica wózku już tak, bo przy podjeździe na krawężnik czy nierównej nawierzchni niezabezpieczone pasami dziecko może zwyczajnie wypaść. Ponadto dziecko może wiercić się w gondoli albo się ślizgać w wanience w wyniku czego jego twarz może zostać dociśnięta do ścianki gondoli. Jeśli więc chcemy gondolę wykorzystywać na dwa sposoby to trzeba wybrać taki wózek, który posiada pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Inną opcją będzie zakupienie wózka z rozkładanym do pozycji leżącej siedziskiem i ze śpiworem, którym skutecznie można zamykać otwór na nóżki dziecka. Dzięki temu dziecko się nie wyślizgnie trzeba tylko zawsze pamiętać o bezwzględnym zapinaniu dziecka pasami.

•••