Blog categories

Producenci

Informacja

Najczęściej kupowane

Nowe produkty

Rodzaje wózków

Opublikowano : 2017-10-12 11:17:03
Kategoria: Blog

Jaki wózek wybrać?

Czasy, kiedy wózek dziecięcy służył tylko do przewożenia dzieci odeszły dawno do lamusa. Dziś opcje i bardzo zaawansowane funkcje mogą przy wyborze wózka przyprawić o istny zawrót głowy. Współczesny wózek nie tylko bowiem ma być stabilny, bezpieczny czy zwrotny, ale przede wszystkim komfortowy dla dziecka, ale też dla rodziców. Dlatego opcja przekładania siedzenia w dwóch kierunkach jazdy, w pełni regulowana rączka czy podstawka pod kubek stanowią dzisiaj niemal standardowe wyposażenie co drugiego wózka. Technologia idzie do przodu i oprócz uchwytu na telefon wózek ma wbudowane głośniki, które można podłączyć do smartfona czy tableta, by umilać jazdę dziecku jego ulubionymi piosenkami. Standard jednak standardowi nierówny, ponieważ w niektórych modelach wózków priorytetem będzie bezpieczeństwo i komfort jazdy, a w innych pragmatyzm. Dlatego w jednych rodzice odkryją nowoczesne systemy hamowania, czy amortyzacji, a w innych np. duże kosze czy pojemne torby na pieluchy, przydatne podczas robienia zakupów po powrocie z przedszkola. Co charakteryzuje poszczególne modele?

Wózek klasyczny

Klasyczny wózek dziecięcy może być bardzo lekki i ważyć zaledwie 10 kg (waga stelaża z zamontowaną gondolą wyniesie około 13kg), ale może być też cięższy i ważyć nawet 17kg, a czasem i jeszcze więcej. Wózki dla bliźniaków (niezależnie od formy siedzenia obok siebie czy jeden po drugim) mogą ważyć nawet do 20 kg. Ciężkie wózki, choć zdecydowanie charakteryzują się wysoką nieporęcznością to są bardziej stabilne, obszerniejsze, a ich gondole są przeważnie też głębsze. W niektórych modelach montowany jest i to na wszystkich kołach bardzo dobry system amortyzacji. I choć właściwości i funkcje mogą się różnić to większość modeli ma na pewno jedną cechę wspólną – dwustopniowy mechanizm składania, obsługiwany za pomocą jednego kliku (jedną ręką).

Zalety:

  • wiele wózków klasycznych jest lekkich i wygodnych,

  • posiadają o wiele więcej funkcji niż spacerówka, np. schowek na przekąski czy obszerny kosz na zakupy,

  • niektóre modele są przystosowane do zamontowania fotelika samochodowego na ramę wózka,

  • oferowane są modele z całkowicie rozkładanymi fotelami i opcją wygodnego pasa krokowego, który zamontowany między nogami dziecka zapobiega jego wyślizgnięciu się z wózka,

  • możliwa jest pełna integracja z fotelikiem dziecięcym,

  • wózek jest przystosowany do użycia od pierwszych dni życia dziecka, m.in. dzięki rozkładanemu do pełnej pozycji leżącej oparciu, a także dołączonemu do wyposażenia śpiworkowi na nogi.

Wady:

  • niektóre wózki ważą tak dużo, że są zbyt ciężkie do podnoszenia i przenoszenia,

  • gondolę można tylko zapiąć na ramę wózka do przewożenia dziecka w samochodzie trzeba zakupić dodatkowo fotelik dziecięcy,

  • małe koła w niektórych modelach często utrudniają jazdę na nierównej, mocno wyboistej powierzchni,

  • kompaktowe wózki są lżejsze w noszeniu, ale nie oferują tyle przestrzeni dla dziecka, jest w nich, więc ciasno, szczególnie w okresie zimy, kiedy dziecko nosi cieplejsze ubranka. 

Wielofunkcyjny wózek dziecięcy

Wielofunkcyjny wózek dziecięcy to istna hybryda na rynku. Te wózki można idealnie dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań. Jego podstawę stanowi stelaż z kołami, ale wyposażenie zadowoli nawet bardzo wymagającego rodzica. Na rynku dostępne są modele,oferowane w bogatej wersji bądź takie, do których opcjonalnie można dokupić różne części, np. adapter do fotelika samochodowego, moskitierę czy parasolkę przeciwsłoneczną. Do przewożenia noworodków można wykorzystać gondolę albo fotelik samochodowy, który za pomocą adapteru przypniemy bezpośrednio do ramy wózka. Gondola ze względu na brak pasów i płaską formę, przystosowana jest jednak jedynie dla noworodków. Siedzisko w wersji spacerowej przeważnie rozkładane jest do pozycji w pełni leżącej dlatego również może być wykorzystywane od pierwszych dni życia dziecka. Dobrą opcją wózków wielofunkcyjnych jest możliwość montowania siedziska przodem i tyłem do kierunku jazdy. Większość tych wózków ma pompowane koła, a to oznacza, że należy regularnie sprawdzać poziom powietrza, a także dobrze mieć pod ręką pompkę, lub części zamienne do przebitej czy pękniętej opony.

Zalety:

  • wózki te podobnie jak klasyczne można użytkować od pierwszych dni życia dziecka. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by wózek wyposażony był albo w gondolę albo siedzisko z opcją rozłożenia do pełnej pozycji leżącej albo w możliwość montowania fotelika samochodowego do ramy wózka,

  • wózek wielofunkcyjny sprawdzi się nie tylko dla noworodka, ale i dla starszego dziecka. Siedzisko spacerowe przystosowane jest do przewożenia dzieci o wadze do 18 kg.

  • rodzice sami mogą zdecydować, czy jest im potrzebna tak zwana wersja 3w1 a więc z fotelikiem, gondolą i siedziskiem spacerowym, czy tylko 2w1 bez fotelika samochodowego

Wady:

  • z reguły wózki wielofunkcyjne są droższe, ponieważ oferowane są jako pełny komplet,

  • choć na wyposażeniu przeważnie znajduje się folia przeciwdeszczowa czy pompka do kół to jednak rzadko producent dokłada przyrządy do konserwacji ramy czy zapobiegające np. skrzypieniu kół. 

Wózek spacerowy

Spacerówka odznacza się przeważnie tym, że jest lekka, prosta w składaniu i idealna w zastosowaniu dla dzieci starszych, kiedy potrafią już siadać. Co różni poszczególne modele to siedzisko (prostsze modele nie posiadają np. pasa krokowego i nie rozkładają się do pełnej pozycji leżącej) i uchwyt rączki, który może być klasyczną obręczą, charakterystyczną dla innych wózków, albo w formie zakręconych dwóch uchwytów, jak np. u parasolki. Spacerówki są lekkie w składaniu. To idealne wózki na dłuższą podróż (nie zajmują dużo miejsca w bagażniku) albo na zakupy czy wycieczkę za miasto, kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć. Niektóre modele są również kompatybilne z fotelikiem samochodowym, ale tylko, jeśli producent oferuje do modelu specjalny adapter. Warto na naszej stronie sprawdzić, jakie lekkie spacerówki i wygodne wózki sportowe oferujemy.

Zalety:

  • są lekkie i wygodne,

  • proste w złożeniu, łatwe w transporcie,

  • można dobrać model spacerówki z siedzeniem rozkładanym aż do pełnej pozycji leżącej,

  • niektóre modele są kompatybilne z fotelikami samochodowymi,

  • nie zajmują wiele miejsca w bagażniku,

  • idealne podczas podróżowania komunikacją miejską (wózek można podnieść razem z dzieckiem albo trzymać złożony wózek w jednej ręce),

  • niska cena – proste spacerówki nie kosztują wiele i nie obciążają zbytnio budżetu młodych rodziców,

Wady:

  • kompaktowe spacerówki nie są duże i tym samym czasem ciasne dla starszych już dzieci,

  • zimą nie tylko dziecku będzie ciasno w grubym ubraniu, ale również mało wygodnie,

  • system amortyzacji nie jest tak dobry, jak w przypadku wózków klasycznych czy wielofunkcyjnych. Proste spacerówki przeważnie nie są wyposażone ani w resory, ani w amortyzatory, przez co prowadzenie wózka nie jest łatwe, a dziecko odczuwa różne wstrząsy na nierównej nawierzchni.

  • tylko w niektórych modelach można siedzisko wyciągnąć i zamontować w dwóch kierunkach jazdy. Większość spacerówek nie oferuje jednak takiej opcji. 

Wózek spacerowy – wersja biegowa

Na rynku oferowane są też spacerówki dla bardziej aktywnych rodziców, którzy podczas spaceru z dzieckiem chcą biegać czy joggować. To specjalne wózki, które zamiast czterec mają trzy koła, a rodzi pchając taki wóze może biegać czy uprawiać jogging. Oprócz właściwej ergonomii wózki sportowe posiadają też dodatkowy hamulec ręczny, który obok nożnego jest idealny, by podczas biegani w nagłych sytuacjach skutecznie wyhamować wózek. Przednie koła mogą być albo unieruchomione (opcja do jazdy tylko na wprost) albo skrętn dzięki czemu przystosowują się do różnej powierzchni na drodze (unieruchomiona, gdy powierzchnia jest nierówna i zwrotne, gdy jest równa). Niektóre marki oferują jednak przednie koło tylko z opcją do jazdy na wprost. Rączka wózka jest specjalnie wydłużona, by rodzic podczas biegania miał odpowiednio dużo przestrzeni dla nóg, dzięki czemu unika uderzeń o ramę wózka. Wiele modeli wózków sportowych wyposażonych jest w specjalny pasek, który można przywiązać do nadgarstka i jednocześnie do ramy wózka. Taki pasek zapobiega stoczeniu się wózka, jeśli osoba podczas biegania upadnie bądź się potknie.

Zalety:

  • wózek sportowy można użytkować zarówno podczas biegania, jak i spacerów,

  • duże, pompowane koła zapewniają komfortową jazdę i ułatwiają prowadzenie wózka,

  • sportowe wózki są często bardziej wytrzymałe niż klasyczne wózki i zapewniają możliwość przewożenia również starszych i cięższych już dzieci. W niektórych granica ciężaru waha się między 50 a 75 kg.

Wady:

  • to, co ułatwia bieganie czy joggowanie, może być uciążliwe podczas innych, codziennych sytuacji. Jeśli koło przednie jest na stałe unieruchomione i nie ma opcji zwrotności, to na co dzień może być sporym utrudnieniem dla młodej mamy.

  • trzy koła, zamiast czterech mogą też odbijać się na właściwej stabilności wózka. To może być zwłaszcza odczuwalne przy podjazdach na krawężniki i zjeżdżania z nich. Także, jeśli dziecko spróbuje wdrapać się do środka z jednej strony wózka, może doprowadzić do nieoczekiwanej wywrotki.

  • sportowe wózki często są duże i bardzo ciężkie i by je włożyć np. do bagażnika, trzeba zdjąć przednie koło albo nawet wszystkie trzy.

  • w pompowanych kołach szybko brakuje powietrza, dlatego trzeba je często pompować,

  • montowanie kół nie jest prostą czynnością i jeśli nie ma się przy tym wprawy, to lepiej podejść do sklepu rowerowego i poprosić o pomoc, by mieć pewność, że koła są poprawnie i pewnie założone, a także, by wiedzieć, jak w przyszłości to wykonywać. 

Terenowy wózek dziecięcy

Z takim terenowym wózkiem każdy space nawet na bardzo nierównej, wyboistej nawierzchni będzie komfortowy i przyjemny. Wózek jest solidny i tak zaprojektowany, by sprawdzał się podczas różnych eskapad czy turystycznych wypraw. Wózki terenowe często również podobnie jak wózki sportowe posiadają trzy koła, nie są jednak przystosowane do uprawiania joggingu czy biegania. Wyjątek stanowią te wózki, których producent w instrukcji obsługi wymieni, możliwość joggingu, jako funkcję tego wózka. U większości skrętne koło przednie posiada możliwość blokady dzięki czemu wózek łatwo się prowadzi także po gładkiej, np. oblodzonej nawierzchni czy bardzo nierównym terenie. Z małymi wyjątkami, większość tych wózków jest przeznaczona dla dzieci od szóstego miesiąca życia, choć niektóre posiadają opcję wkładki dla bardzo małych dzieci, a także montowania fotelika samochodowego do ramy.

Zalety:

  • te wózki są idealne do wykorzystania na tak zwane trasy off – roadowe i gwarantują gładką jazdę na wyboistej nawierzchni, bez znaczenia, czy trafimy na wyrwy czy przejeżdżamy po nierównych chodnikach,

  • nawet jeśli dany model wózka nie jest wyposażony w pompowane koła, także zapewnia właściwy komfort jazdy,

  • takie wózki są idealne dla starszych czy cięższych dzieci, oferują więcej miejsca, a także solidne wyposażenie. Można go więc zostawić także dla starszych dzieci, by podczas np. wędrówki w górach czy dłuższych spacerów, mogły odpocząć w wózku. Niektóre marki są przystosowane do przewożonego ciężaru 50 – 75 kg.

Wady:

  • trzykołowe modele mogą być mniej stabilne i podczas podjeżdżania na chodnik czy zjeżdżania mogą się szybko przewrócić,

  • wiele z tych wózków nie jest przystosowanych dla noworodków, konieczna jest więc zmiana wózka w przyszłości,

  • terenowe wózki są ciężkie i duże,

  • w niektórych modelach konieczne jest rozmontowanie przednich i tylnych kół, by wózek zmieścić w bagażniku samochodu,

  • pompowane koła mogą szybko tracić powietrze i ulegać przebiciu. Dlatego niezbędne jest wożenie ze sobą pompki i narzędzi do szybkiej naprawy koła, by w razie przejażdżki po lesie, móc szybko naprawić uszkodzone koło.

Wózki bliźniacze (Siedzenia jeden obok drugiego)

Konstrukcja wózka z siedzeniami obok siebie przypomina jakby skręcone i połączone za pomocą jednej ramy dwa pojedyncze wózki. Pod względem funkcjonalności taki mechanizm niczym nie ustępuj tradycyjnym, pojedynczym wózkom dziecięcym. Rozwiązanie to idealne jest dla bliźniaków, ponieważ przy manewrowaniu wózkiem ważne jest, by na każdym siedzisku była równomiernie rozłożona waga, czego nie da się uzyskać, jeśli jedno dziecko jest młodsze, a drugie starsze. Każde siedzisko można osobno regulować. Jeśli więc jedno dziecko śpi, drugi może spokojnie siedzieć. Za pomocą specjalnych łączników można samemu zbudować podwójny wózek z dwóch pojedynczych. To jednak nie zawsze przyniesie zamierzony efekt, a przede wszystkim należy przeczytać, czy producent dopuszcza taką możliwość. Jeśli już decydujemy się na taki zabieg, to najlepiej wybrać dwa identyczne modele, co ułatwi późniejsze manewrowanie złączonym wózkiem. Łączniki trzeba również cały czas kontrolować, czy są dobrze zamocowane i czy dzieci w takim wózku są w pełni bezpieczne.

Zalety:

  • co jest korzystne w wózku, gdzie siedzenia są jeden obok drugiego, to pełna kontrola podczas jazdy. Rodzic widzi każde dziecko i w każdej chwili może reagować.

  • częściej wjedziemy nim do winy, gdzie wózki z siedzeniami jeden po drugim, mogą okazać się zwyczajnie za długie,

  • przy podjazdach na wysokie krawężniki taki wózek się lepiej prowadzi niż tandem,

  • niektóre modele przystosowane są do mocowania fotelika samochodowego na ramie, choć producenci czasem pozwalają montować fotelik tylko na miejscu jednego z siedzisk. To jest korzystne, przy rodzeństwie, kiedy jedno z dzieci jest już starsze, a drugie, jako niemowlę potrzebuje jeszcze fotelika samochodowego.

  • można znaleźć jednak modele, w których foteliki samochodowe zamontujemy na dwóch stelażach jednocześnie,

  • w przypadku bliźniaków warto też szukać wózków, gdzie po pierwsze siedziska się osobno rozkładają, a także gdzie śpiworki na nóżki dołączone są dla każdego siedziska czy gondoli oddzielnie.

Wady:

  • wadą jest szerokość. Niestety niektóre wózki nie mieszczą się w drzwiach klatek schodowych bądź przy kasach sklepowych. I nawet, jeśli producenci wózków gwarantują, że szerokość wózka odpowiada standardowej szerokości drzwi, to w praktyce może się okazać, że przy przechodzeniu jest za ciasno i gondole przejeżdżają, ale nieco szersza rączka już nie.

  • niektóre modele są szersze niż wejścia czy otwory drzwiowe,

  • wózki nie zawsze są w pełni stabilne, zwłaszcza przy przewożeniu młodszego i starszego rodzeństwa. Cięższe dziecko może sprawić, że wózek będzie przechylał się na jego stronę,

  • nawet po złożeniu zajmują dużo miejsca, zwłaszcza w bagażniku, a na klatce schodowej mogą się nawet nie zmieścić.

Wózek bliźniaczy tandem (Siedzisko jeden po drugim)

Wózek tandem to wózek, który siedzenia ma bezpośrednio jeden po drugim. Szerokość tego wózka jest dokładnie taka sama, jak w przypadku wózków pojedynczych dlatego bez problemu mieszczą się one w drzwiach czy przejściach. Co jest sporą wadą tych wózków, to swobodne wyregulowanie siedziska do pozycji leżącej. Najczęściej taka opcja zapewniona jest tylko w tylnym siedzisku. Przedni, ze względu na ograniczanie przestrzeni siedzącemu z tyłu dzieck ma tę opcję wyłączoną. Wózki też różnią się między sobą pod względem ułożenia siedzisk. Niektóre można tak ustawić, że dzieci zwrócone są do siebie i mogą patrzeć na siebie, czy ze sobą rozmawiać, inne stwarzają opcję usadzenia dziecka jeden za drugim, a więc dzieci jadą w tym samym kierunku. W takim przypadku często siedzenie z tyłu usadzone jest nieco wyżej, by dziecko nie patrzyło w plecy swojego brata czy siostry, tylko mogło widzieć drogę. Są też modele, gdzie siedzisko z przodu jest wyżej ustawione, a tylne głębiej. Takie tandemy można także rozbudować do trzech siedzeń, dla trojaczków bądź, jeśli z trójki rodzeństwa każde dziecko potrzebuje jeszcze siedzieć w wózku.

Zalety:

  • tandem bez problemów mieści się do każdego przejścia czy drzwi,

  • złożony również nie zajmuje o wiele więcej miejsca, niż złożony średniej wielkości pojedynczy wózek,

  • w niektórych modelach na ramie można montować jeden, albo nawet dwa foteliki dziecięce. Trzeba jednak sprawdzić, które foteliki są kompatybilne z danym modelem wózka.

Wady:

  • prowadzenie wózka może być trudne, zwłaszcza jeśli konieczne jest wjechanie wózkiem na wysoki chodnik,

  • niektóre modele mają mało miejsca na nogi, zwłaszcza dla pasażerów siedzących z tyłu,

  • waga tych wózków jest bardzo duża, co odbija się na manewrowaniu wózkiem.

Wózek dziecięcy w stylu retro

To piękne wózki, które swoim designem przypominają staromodne wózki w angielskim stylu i które małym dzieciom gwarantują bardzo dużo miejsca do spania. Ich znakiem rozpoznawczym są też wielkie koła ze szprychami, które bez problemu mogą być również zdemontowane. Jeśli chcemy, by podczas spaceru dziecko na płasko leżało to warto też wziąć pod uwagę ogólnie dostępne i wcale nie droższe opcje wózków wielofunkcyjnych. Te bowiem zapewniają nie tylko obszerną gondolę, ale również inne akcesoria, które mogą przydatne, kiedy dziecko będzie starsze i większe.

Zalety:

  • wózki w stylu retro można od narodzin dziecko wykorzystywać, ponieważ są bardzo wygodne do spania,

  • wózek ma ponadczasową, piękną formę i duże koła ze szprychami,

  • niektórzy producenci oferują również możliwość montowania wersji spacerowej, którą można dokupić oddzielnie i wymienić na gondolę, jak tylko dziecko zacznie samodzielnie siadać.

Wady:

  • piękny wygląd wózka nie idzie w parze jednak z funkcjonalnością,

  • prawie niemożliwe jest transportowanie wózka w samochodzie albo w autobusie czy tramwaju i to nie tylko z powodu dużych kół, ale również z powodu ogromnych rozmiarów wózka,

  • przy takim wózku konieczne jest osobne dokupienie fotelika samochodowego dla dziecka, do przewożenia samochodem. Tradycyjne foteliki nie pasują przeważnie do ramy takiego wózka, a jeśli już to są bardzo drogie i rzadko dostępne. 

•••